Od paru lat meble z palet cieszą się sporą popularnością. Wynika to z możliwości ich wszechstronnego zastosowania praktycznie wszędzie, tak w ogrodzie jak i w domu. 

Dlaczego są aż tak popularne? Ze względu na swoją niepowtarzalność. Prezentują się bardzo ciekawie, są funkcjonalne, ekologiczne i tanie, dają duże możliwości w aranżacji wnętrz.

W każdym pomieszczeniu znajdą swoje zastosowanie, w kuchni, salonie, w sypialni lub łazience. W ogrodzie pełnią zaś funkcję stolików oraz wymyślnych siedzisk.

Meble z palet są ekonomicznym rozwiązaniem, można je zrobić samemu i tu możemy wykazać się własną kreatywnością. Satysfakcja jest na pewno większa gdy widzimy efekt naszej pracy niż jakbyśmy zakupili już gotowe.

Pojawiły się już praktycznie wszędzie, śmiało można je zastosować we wnętrzach o charakterze prowansalskim, skandynawskim, nie tylko we wnętrzach loftowych czy industrialnych, idealnie się komponują w każdym z nich.

Kto by pomyślał, że do niedawna palety były używane jedynie w transporcie czy logistyce a surowe podesty po kilkukrotnym użyciu były po prostu wyrzucane.

Oczywiście są one w różnych rozmiarach, najczęściej używanymi są tzw. europalety, które są wykorzystywane jako rama łóżka, czy siedziska do ogrodu, tudzież ława do salonu.

Na pewno przed doborem palet musimy się zastanowić jaki mebel chcemy zrobić i dokładnie wymierzyć, wysokość, szerokość i długość. Jeżeli chcemy zrobić łóżko, najpierw mierzymy materac, żeby dobrać w odpowiednim rozmiarze paletę, jeśli mamy ochotę na mały stolik kawowy, dobieramy w rozmiarze mniejszym. Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby.

Wiadomo, że kiedy kupujemy europalety nie są one w stanie idealnym i trzeba je doprowadzić do stanu używalności.

Najpierw trzeba je dokładnie wyczyścić i dobrze wysuszyć. Na pewno znajdą się na nich nierówności, które trzeba usunąć papierem ściernym lub  wspomóc się szlifierką, będzie na pewno łatwiej. Jeśli chcemy mieć kolorową ramę łóżka np. białą, nie musimy ich zagruntowywać, można odrazu malować.

I tak samo robimy ze skrzynkami, które wspaniale spełniają swoją funkcję jako  regały, półki naścienne czy małe stoliki.

Meble te miały być tanią alternatywą dla np. studentów i młodych ludzi, którzy dopiero się usamodzielniają, a w praktyce zdobią nasze wnętrza w każdym stylu.

Author

Kreatorka i stylistka, posiada bogate krajowe i międzynarodowe doświadczenie - w tym managerskie - w branży HoReCa. Interesuje się wyposażeniem i stylizacją wnętrz, modą, zdrowym trybem życia, fitnessem i sportem oraz tańcem.