Estetyczne nakrycie stołu jest bardzo ważnym elementem gdy do swojego domu zapraszamy  gości. Nie musimy mieć specjalnie rozwiniętego zmysłu artystycznego ,wystarczy że będziemy przestrzegać kilku zasad, które mają ogromne znaczenie.

Dziś zajmiemy się nakryciem stołu na: UROCZYSTOŚCI RODZINNE

OBRUS

Nakrycie stołu zaczynamy od odpowiednio dobranego obrusa, najlepiej białego, on zawsze dodaje elegancji i świeżości. Poza tym do białego obrusa łatwiej jest dopasować zastawę, która nie zawsze jest w jednym kolorze. Musimy pamiętać, że biały obrus zobowiązuje i powinien być dokładnie uprasowany i dopasowany wielkością do stołu. Nie może być ani za duży ani za mały, powinien równo zwisać z każdej strony.      

SERWETKI

Kolejnym etapem przy nakrywaniu stołu jest odpowiedni dobór serwetek, gdyż są bardzo dobrym elementem dekoracyjnym stołu. Tutaj mamy pole  do popisu, w sklepach jest ogromny wybór, musimy jednak uważać by nie przesadzić a zachować umiar… jak we wszystkim.

Sposób składania serwetek jest dowolny, najprostszym z nich jest zwinięcie serwety w rulon i przewiązanie jej wstążką lub rafią. Nadać im możemy bardziej elegancki wygląd używając specjalnych pierścieni.

O czym nie możemy zapomnieć? Na pewno o tym, po której stronie powinna stać lub leżeć serweta. Zawsze kładziemy lub stawiamy ją z lewej strony talerza.

SZTUĆCE

Nieodzowną częścią są oczywiście sztućce i ich odpowiednie ułożenie oraz funkcjonalność.

Sztućce układamy według kolejności użycia.

Z lewej strony talerza układamy zawsze widelce, z prawej strony łyżkę i noże (ostrze skierowane zawsze w lewą stronę).

Poniżej możecie dokładnie zobaczyć w jaki sposób poprawnie je ułożyć.


Za talerzem układamy zawsze widelczyk i łyżeczkę, sztućce do deserów, widelczyk układamy pod łyżeczką trzonkiem z lewej strony a łyżeczkę trzonkiem z prawej.

Pamiętajmy, że jeśli chcielibyśmy ułożyć więcej sztućców, to nie może ich być więcej niż 3 sztuki z każdej strony talerza.

Kolejność oczywiście ułożenia zależy od kolejności podawania potraw, jest to bardzo ważne!

USTAWIENIE KIELISZKÓW DO WODY I DO WINA

Bardzo ważne jest dobranie kieliszków pod względem wielkości i kształtu oraz ich odpowiednie ustawienie. Na stole powinny się znaleźć kieliszki do wody zwane gobletami oraz kieliszki do wina oraz szampana.

Do wina czerwonego używamy kieliszków, które są pękate, a do wina białego kieliszki bardziej smukłe.

Kieliszki stawiamy zawsze po prawej stronie powyżej sztućców w linii prostej. Pierwszym jest goblet, kieliszek do wody, następnie kieliszek do szampana, kolejny do wina czerwonego i ostatni kieliszek do wina białego.

Teraz gdy mamy tak pięknie zastawiony stół czas  pomyśleć o jego dekoracji. Sprawmy by ten wspólnie spędzony czas był wyjątkowy. Dekoracjami możemy wprowadzić naprawdę cudowny nastrój, pomogą nam w tym świeczniki, dodatki i świeże kwiaty.

Uważajmy jednak by nie zajmowały zbyt dużo miejsca i nie przeszkadzały nam w kontakcie z gośćmi.

Najlepszym wyjściem są małe stroiki, zamiast wysokich wazonów z kwiatami. Wysokie świeczniki możemy zastąpić niziutkimi, które równie pięknie dodadzą całej ceremonii odpowiedniego blasku i wprowadzą miły nastrój.

Ten przykład nakrycia stołu można wykorzystać na wiele sposobów, wszystko zależy od tego co będziemy podawać do jedzenia i do picia, jednak w większości imprez i spotkań z rodziną nakrycie stołu wygląda podobnie, czy to urodziny, Święta Bożego Narodzenia czy zbliżające się Święta Wielkanocne. Zwłaszcza wtedy możemy troszkę pofantazjować i poszaleć z dekoracjami, mamy naprawdę spore pole do popisu.

Powodzenia!

Author

Kreatorka i stylistka, posiada bogate krajowe i międzynarodowe doświadczenie - w tym managerskie - w branży HoReCa. Interesuje się wyposażeniem i stylizacją wnętrz, modą, zdrowym trybem życia, fitnessem i sportem oraz tańcem.