W niniejszym tekście, będącym początkiem pewnego cyklu, chcemy przybliżyć czym są social media. A odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista, jakby się mogło wydawać. Przedstawimy również jak najlepiej je wykorzystać i jak się zaangażować.
W kolejnych wpisach dowiecie się gdzie, dlaczego i jak się angażować, gdzie i jak poświęcać swój cenny czas, by sensownie i z sukcesem wykorzystać Internet, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie social mediów. Przeczytacie także, jakie szanse i korzyści nam oferują oraz jakie niosą zagrożenia…
Internet od momentu swojego powstania przechodzi ciągłe zmiany, jego ewolucja przyjęła formę ciągłego procesu, obecnie modelowanego także – a może i głównie – przez użytkowników. Z Internetem przeszliśmy bardzo długą drogę, od pierwszego wysłania wiadomości e-mail, przez statyczne strony internetowe, które czytaliśmy niczym gazety, po pierwsze interakcje, kiedy to Internet przestał służyć wyłącznie komunikowaniu a stał się narzędziem prawdziwej komunikacji.
Każdy nowy pomysł miał swoje krótsze bądź dłuższe 5 minut, ale tylko te start upy, które się faktycznie przyjęły funkcjonują do dziś, co oczywiście nie jest gwarancją sukcesu już na zawsze. A czas w Internecie to pojęcie totalnie różne od czasu w realnym życiu.
Wiele z tych pomysłów funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu swych użytkowników, bez nich straciłyby rację bytu.
Właśnie ta zmiana, związana z przejściem z komunikowania na komunikację, pozwala na bycie nie tylko odbiorcą ale i nadawcą treści oraz uczestniczyć w nie tylko dwustronnych dyskusjach. Najlepszym przykładem i narzędziem do takich dyskusji są wspomniane w tytule social media.

Social Media
Social media, czyli tak naprawdę po polsku media społecznościowe, to różne technologiczne, internetowe i mobilne rozwiązania pozwalające na pełną interaktywność. Najcześciej przyjmują formę serwisów internetowych i aplikacji.
Zazwyczaj serwis taki pozwala na – bądź nawet wymusza – założenie osobistego profilu, gdzie udostępniamy różne informacje na swój temat, często wraz ze zdjęciem. Dzięki profilowi jesteśmy stale rozpoznawalni, dzięki temu wiemy też z kim rozmawiamy, pozwala to również na obserwowanie i dotarcie do interesujących nas osób czy pogłębianie internetowych znajomości. Wszystko oczywiście działa w dwie strony.
Niezależnie od polityki danego serwisu, zazwyczaj funkcjonują różne profile. Najwięcej oczywiście jest tych osobistych, zarówno prywatnych, jak i służbowych, ale funkcjonują także firmowe, instytucjonalne a także profile danego produktu czy usługi. Social media stały się doskonałym narzędziem i kanałem sprzedaży oraz budowania wizerunku.
Profil w social mediach
Niezależnie od tego, ile już prowadzimy swój profil, warto by zawierał odpowiedni nasz opis i prawdziwe, dobrze dobrane i dopasowane zdjęcie profilowe. To wszystko pozwoli zrobić dobre pierwsze wrażenie, zdobywać wiarygodność i budować reputację. To podstawowe i początkowe elementy większego procesu, który fachowcy nazywają personal branding, to strategia marketingowa, gdzie osoba staje się marką.
Jak prowadzić profil? O czym pisać? Przede wszystkim należy być sobą i być autentycznym, sztuczność i granie przybranej roli, wcześniej czy później wyjdzie na światło dzienne i tylko nam zaszkodzi.
Najlepiej udzielać się w jednym, dwóch tematach, na których się znamy, zajmujemy się tym zawodowo i/lub jest to nasze hobby. Na początek, kiedy jeszcze nie mamy zbyt wielu obserwujących, warto angażować się w dyskusje osób rozpoznawalnych w danej branży. Pamiętajmy jednak, by wchodzić w rozmowy nie tylko, tych „największych”. Z oczywistych względów nie są oni w stanie lub nie mają ochoty na dyskusję z każdym, kto ich zagaduje. Wchodzimy więc w interakcje z osobami na różnym „poziomie” i z różnych środowisk. Pamiętajmy też, że niektóre profile nie są wcale prowadzone przez osoby, które reprezentują a przez ich biura, asystentów, agencje marketingowe czy freelancerów.
Angażujemy się zawsze w sposób kulturalny, nie atakujemy, nie robimy osobistych wycieczek, czasem lepiej zadać prowokujące do dyskusji pytanie lub wskazać metody czy sposoby rozwiązania danego problemu. Będzie to świadczyć o naszym poziomie, wiedzy branżowej lub po prostu otwartym umyśle czy kreatywności.
Jeśli wrzucamy link do interesujących treści w Internecie, zróbmy to z własnym, najlepiej niebanalnym i nieoczywistym, komentarzem. Znajdźmy i zamieśćmy do linku głębszą myśl, wniosek, hipotezę, które same sprowokują innych do interakcji. Proste rzeczy potrafi napisać każdy, pokażmy swą wspomnianą już kreatywność i inność.
Przy czym, do tego ważna jest skromność i nigdy nie piszmy pod wpływem emocji, nie mówiąc już o alkoholu. Warto dać sobie więcej czasu na odpowiedź, przemyśleć ją, przeredagować i koniecznie zadbać o stronę językową. Nie dajmy się też sprowokować.
Budowanie wizerunku i reputacji, czy po prostu swojego nazwiska to mozolny i długotrwały proces, a stracić to wszystko można w jednej chwili.
Byli też tacy, którzy – jak już ktoś, kiedyś powiedział – tak rozbuchali swoje ego, że gdyby z niego spadli na poziom IQ to zrobiłby się niezły hałas… Nie dołączajmy do tej grupy i nie dajmy innym tak o nas myśleć…
Krytykę zawsze analizujmy, nie musi wcale być złośliwa i może przynieść nam korzyści. Nie mylmy jednak konstruktywnej krytyki z hejtem. Ale to już osobny temat.

Polecana literatura dot. social mediów
Czytajmy o Internecie ale nie tylko w Internecie, na rynku dostępnych jest sporo pozycji wartych uwagi. Autorzy nie tylko zagraniczni, nie tylko skromne pozycje o nikłej wartości typu „1000 pomysłów na bloga” albo „Zostań ninja social mediów”, ale co ważne są wydawnictwa polskich autorów, którzy znają się na rzeczy i osiągnęli sukces nie tylko w „polskim” Internecie.
Warto także pochylić się nad opracowaniami z zakresu medioznawstwa, dziennikarstwa, socjologii i psychologii.
Poniżej krótka, wyselekcjonowana lista książek, które posiadam i polecam:
- Eryk Mistewicz, Twitter. Sukces komunikacji w 140 znakach
- Michał Sadowski, Rewolucja social media
- Jarosław Królewski, Paweł Sala (red.), E-marketing. Współczesne trendy. Pakiet startowy
- Tomek Tomczyk, Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj
- Tomek Tomczyk, Bloger i social media
Mamy nadzieję, że powyższy tekst będzie przyczynkiem do dyskusji i napisania kolejnych artykułów, pogłębiających część poruszanych już wątków i tematów.
Opiszemy najbardziej popularne portale społecznościowe, poruszymy zagadnienia korzyści i zagrożeń jakie niesie ze sobą korzystanie z social mediów. Będziemy też pisać o blogowaniu, pomocnych w tym narzędziach, monitoringu i analizie, domenach, hostingu i serwerach oraz wielu, wielu innych tematach.
Miłego surfowania i rozwagi w używaniu Internetu i portali społecznościowych, pozostańmy czasem #offline…